Co to za impreza?
Impreza ma na celu przybliżenie studentom i uczniom szkół średnich procesu tworzenia gier komputerowych oraz promowania gier, jako formy nie tylko rozrywki, ale także dzieła sztuki, formy ekspresji i nauki. Wydarzenie dzieli się na dwie części: prelekcje znanych osobistości ze świata polskiego game devu oraz 48-godzinny game jam, będący nie tylko możliwością wygrania ciekawych nagród, ale także sprawdzenia swoich umiejętności i uzyskania opinii na temat swojej pracy od innych twórców.

Czy muszę przynieść własny komputer?
Tak, działamy na zasadzie podobnej do większości game jamów, tj. BYOL (bring your own laptop).

Czy udział jest płatny?
Udział w konkursie jest bezpłatny, jednak nie zapewniamy transportu do Białegostoku.

Ile osób może być w drużynie?
Drużyny są maksymalnie 5-osobowe, można też startować samemu.

Nie jestem programistą, czy mogę wziąć udział w konkursie?
Oczywiście. W procesie tworzenia typowych gier bierze udział wiele osób: graficy, muzycy, testerzy, projektanci poziomów. O ile spodziewamy się liczebnej przewagi programistów i można używać darmowych zasobów udostępnionych w sieci, aplikacje korzystające z autorskich materiałów mogą być lepiej oceniane lub kwalifikować się do nagród specjalnych.

Nie mam drużyny, czy mogę się zarejestrować?
Tak. Przed samym konkursem będzie czas na zapoznanie się z uczestnikami i ostateczny wybór drużyny. Możesz też poszukać współtowarzyszy na specjalnej grupie od tego lub wpadnij na naszego Discorda .

Czy są jakieś ograniczenia co do platformy, na jaką muszę stworzyć grę?
I tak, i nie. Platforma jest dowolna, jednak należy wziąć pod uwagę, że stworzoną aplikacji trzeba pokazać innym uczestnikom przed głosowaniem. Można tworzyć pod większość popularnych systemów operacyjnych oraz platform mobilnych – byle nie były zbyt „egzotyczne” albo zostały zapewnione przez uczestników. Najlepiej, aby gra była dostępna na kilka platform. Najprawdopodobniej komputery udostępnione w celu pokazania gier będą korzystały z systemu Windows.

Czy kod źródłowy będzie dostępny publicznie?
Tak. Pliki źródłowe stworzone w ramach konkursu – oraz wszelkie autorskie zasoby – muszą zostać udostępnione na wybranej licencji Creative Commons (w tym CC0). Na podobnej zasadzie działa wiele popularnych jamów. Zależy nam, aby utworzone projekty były źródłem inspiracji oraz materiałami pomocniczymi dla osób, które rozpoczynają swoją karierę z tworzeniem gier.

Czy mogę używać dowolnych narzędzi do tworzenia gier i zasobów?
Pod warunkiem, że efekty prac można udostępnić na licencji Creative Commons – tak. Należy unikać silników i frameworków, które nie mają ogólnodostępnej darmowej wersji.

Czy wykłady poprzedzające konkurs będą otwarte?
Tak, wykłady będą otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych ich tematyką.

Jestem spoza Białegostoku, czy mogę uczestniczyć w BialJamie?
Wystarczy być osobą pełnoletnią, nie ma żadnych wymagań co do miejsca zamieszkania czy nawet bycia studentem naszej uczelni.

Jestem niepełnoletni, czy mogę uczestniczyć w BialJamie?
Tak, jednak osoby poniżej 18 roku życia potrzebują pisemnej zgody rodzica bądź opiekuna prawnego.

Potrzebuję dodatkowo komputera/ głośników/ monitora/ klawiatury/ joysticków/ modemu/ innego urządzenia, co mogę zrobić?
Jeżeli występuje potrzeba nietypowego sprzętu, prosimy o wspomnienie o tym w uwagach podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego albo o indywidualny kontakt. W przeciwnym wypadku nie gwarantujemy pomocy w tym zakresie.

Jak wygląda kwestia noclegu?
Udostępnimy salę na terenie Wydziału Informatyki, w której będzie można zorganizować sobie nocleg (we własnym zakresie). Nocleg poza uczelnią uczestnicy muszą zorganizować sobie samodzielnie.

Czy mogę zakończyć udział w konkursie przed czasem?
W razie potrzeby wcześniejszego przerwania udziału w konkursie sprawę trzeba uzgodnić z organizatorami. Można opuszczać teren uczelni podczas konkursu, ale organizatorzy nie odpowiadają za zostawione przedmioty.

Mam pytanie, którego nie ma powyżej. Co zrobić?
Odwiedź zakładkę „Kontakt” i daj nam znać.